Често задавани въпроси
Изборът на боя е изключително индивидуален. Трябва да се съобразите основно с личните си изисквания. Има няколко основни критерии: бюджет, качества на боята (миеща, дишаща…), краен ефект (гладкост и блясък) и качество на интериорния въздух. Ако имате малки деца, добре е да потърсите екологично чиста или хипоалергенна боя ниско съдържание на ЛОС, без формадехиди и с миещи свойства.
Често ни задават въпроса какво означава дишаща боя и с какво е по-добра от останалите? Дишащата боя всъшност има свойството да пропуска парите. При избора на боя, била тя интериорна или външна е необходимо да има системност. Ако материалите използвани преди боята са паропропускливи, това означава, че задължително и боята трябва да е такава.
Не! Екологичните продукти са само онези, които са удостоверени с Екологичният знак. Екологичните продукти са такива, които през целият си период на използването им замърсяват най-малко околната среда, отговарят на определените критерии за ефективност, издръжливост, обемност на разтворими и токсични вещества, които се контролират и удостоверяват с необходимите сертификати.
Екологично чистите бои съдържат минимално количество летливи органични съединения (ЛОС/VОС); по-малко от 1 mg / l. Те осигуряват голяма издръжливост на износване и не съдържат тежки метали, нито канцерогени, токсични вещества и консерванти. Тяхното качество се контролира от независим контролен орган.
Декоративната мазилка обикновено се изпълнява от майстори. Но естествено за ентусиастите предлагаме леки за изработка материали. Ще са ви необходими грунд, основа, декоративан мазилка и инструменти: мече и четка и естествено много желание. ТУК ще намерите видеа с начините за полагане. Принципът е грундиране 1 слой, основа 2 слоя и декорация. В зависимо от продукта, декорацията може да се нанася на 1 или 2 ръце с четка или гъба. Преди да започнете каквото и да било на стената, направете мостра и експериментирайте смело. Ефектът, който най-много ви допада, можете да повторите на стената 🙂 Ако срешнете затруднения, свържете се с нас за напътствия 😉
Ако имате стара стена, уверете се, че повърхността е здрава. Ако има компрометирани участъци ги отстранете и направете необходимите корекции. Следващата стъпка е да се грундира. Внимателно спазвайте техническите изисквания за разреждане и времето необходимо за съхнене.
Отсечете с тиксо, ако е необходимо. След като изсъхне, преминете към боядиването. Разредете, следвайки препоръките на производителя. Отсечете с четка и започнете да разнасяте с валяк. Не оставяйте мечето да прескача, това означава, че няма достатъчно материал.
Грундът е необходим защото той от една страна осигурява спойката между стената и последващите слоева, а от друга заздравява повърхността на стената. Много често, особено при корекции по стените се ползват материали с различна абсорбция. Грундирането уеднаквява поемането на боя, което е един от факторите за добра покриваемост на боите и добра разходна норма. Изводът е, че една допълнителна ръка многократно подобрява постигнатия резултат.